• Nintendo Konsolu

  Nintendo Konsolu

  Uzun adıyla Nintendo Entertainment System (Nintendo Eğlence Sistemleri) olarak bilinen bizim atari dilinde kısaca NES olarak tanımladığımız sistem, ABD'de 15 Ekim 1985 yılında piyasaya sürüldü. Klasik oyunlardan Super Mario Kardeşler, Duck Hunt ve Excitebike isimli oyunlar kısa sürede popüler oldu. Dönemin video oyunlarından grafik olarak ve yaratıcı zeka olarak ayrılan NES, devrimci sayılabilecek oyun kolları dizaynı ile video oyun konsollarının bir numaralı seçeneği oldu. 10 yılda 350 milyondan fazla oyun satıldı. Micro Genius: Nintendo'nun klonlarından olan ve Türkiye'de 90'lı yıllarda baya popüler olan konsollardan biri de "Küçük Dahi" olarak Türkçe'ye çevrilebilecek olan Micro Genius'tan başkası değildir. Japonyada Family Computer ya da Famicom adıyla ünlenen Türkiye ve bir çok dünya ülkesi pazarına Tayvan çıkışlı olarak Micro Genius ismiyle pazarlanan bu Nintendo klonu konsol 1994 yılında üretimini sonlandırdı.

 • Super Nintendo Konsolu

  Super Nintendo Konsolu

  Super Nintendo Eğlence Sistemi (aynı zamanda Super NES, SNES ya da Super Nintendo olarak da bilinir) Güney Amerika, Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya’da (Okyanusya) 1990 ve 1993 arasında Nintendo tarafından piyasaya sürülen 16 bit teknolojisine sahip bir oyun konsolu. Japonya ve Güneydoğu Asya'da sistem resmi olarak selefi olan Famicom Aile Bilgisayar kısaltılmış adını benimseyerek) Süper Famicom veya kısaca SFC olarak adlandırılır. Super Nintendo Eğlence Sistemi Nintendo Eğlence Sistemi'nin (NES) ardından, Nintendo'nun ikinci ev konsolu idi. başka konsolları ile karşılaştırıldığında gelişmiş grafik ve ses yetenekleri ortaya koydu. Ayrıca, geliştirme yongaları çeşitli oyun (devre kartlarına entegre idi olan) gelişimi bu pazarda rekabetçi tutmaya yardımcı oldu. SNES, nispeten geç piyasaya girmesine ve konsol Sega Genesis ile Kuzey Amerika'da yaşanan rekabetin rağmen 16-bit dönemin en çok satan konsol olması, küresel bir başarıydı. SNES ve 32-bit bir dönem de popüler kaldı Nintendo konsolu için tüm desteği kaldırmasına rağmen, bazıları hâlâ ev yapımı ROM imajları yapan fanlar, koleksiyoncular, retro oyun ve emülasyon tutkunları arasında popüler olmaya devam etmektedir.

 • Sega Saturn Konsolu

  Sega Saturn Konsolu

  Sega Saturn 32-bit video oyun konsoludur. Japonya'da 1994, Amerika ve Avrupa'da ise 1995 yılında piyasaya sürülmüştür. 2000 yılına kadar desteklenmiştir. Bu dönem içinde 17 milyon satış rakamına ulaşmıştır. Sonic Adventure aslında ilk olarak bu konsola çıkacaktı fakat Sonic Jam'ın diğer konsollara göre başarısız olduğu için Sega Dreamcast'a ertelenmiştir.Ne yazık ki bu olaylar diğer oyunlar içinde geçerlidir.

 • Sega Master System Konsolu

  Sega Master System Konsolu

  Sega Master System, Sega'nın 1986 yılında çıkarmış olduğu 8 bit gücünde oyun konsoludur. 1980'li yıllarda Nintendo Entertainment System'le piyasayı paylaşmış, Sega Master System II' gibi çeşitli versiyonları piyasada tutmuştur. Sega,Nintendo Entertainment System' den farklı olarak oyun konsollarına promosyon olarak 1+1 oyunla satışını yapmıştır. Bunlar genelde 1 tanesi konsolun hafızasında olmak üzere Sega Master System'de Alex Kidd in Miracle World, Sega Master System II' de Sonic the Hedgehog' isimli oyunlardır. Diğer oyun paket olarak Sega Master System'le beraber gelmektedir. Ayrıca Sega Master system, Sega Mark III'ün genişletilmiş türüdür.

 • Sega Mega Drive Konsolu

  Sega Mega Drive Konsolu

  Sega Mega Drive Konsolu, 16 bitlik, 7.61 mhz hızında çalışan bir adet motorola 68000 ve 8 bitlik 3.55 mhz hızında bir adet zilog z80 işlemci barındıran, 64 kb ramli, ilk olarak 1988 yılında Japonya'da piyasaya sürülen oyun konsolu. ABD'de genesis olarak adlandırılmıştır. Sega CD bağlanarak cd üzerindeki oyunlar oynanabilmekte ve müzik cdleri dinlenebilmektedir. En çok satan oyunu Sonic the Hedgehog 2 olmuştur ve çıktığı ilk 5 günde 400.000 rakamına ulaşmıştır. Megadrive, sega master system'in ardından gelen beşinci nesil ev tipi video oyun konsoluydu. Megadrive dördüncü nesil era oyun konsollarının bir parçasıdır. 14 yılda 39.70 milyon adet satılmış ve Sega'nın en başarılı oyun konsolu olmuştur.

 • Atari 2600 Konsolu

  Atari 2600 Konsolu

  Atari 2600, 1977 Ekim ayında piyasaya sürülmüş olan ikinci jenerasyon oyun konsoludur. Döneminin en çok satan ve en popüler oyun konsoludur. 1977 yılında piyasaya sürülmesine rağmen, Türkiye'de kullanıcılar arasında popülerlik kazanması 1980'li yılların ortalarını bulmuştur. En çok satan 10 oyunu şunlardır: Pac-Man, Pitfall, Missile Command, Demon Attack, E.T. the Extra-Terrestrial, Atlantis, Adventure, River Raid, Kaboom, Space Invaders.

 • Atari 5200 Konsolu

  Atari 5200 Konsolu

  Atari 5200 konsolu 1982 yılında Atari şirketi tarafından piyasaya sürüldü. Atari 2600'ün devamı olarak çıkan konsol aynı başarıyı ve popülariteyi elde edemedi.

 • Atari 7800 Konsolu

  Atari 7800 Konsolu

  Atari 7800 Atari şirketi tarafından 1986 yılında piyasaya sürüldü. Dünya çapında yaklaşık 4 milyonluk satış rakamıyla meşhur bir konsol oldu.

 • Atari Jaguar Konsolu

  Atari Jaguar Konsolu

  Atari şirketi tarafından 1993 yılında piyasaya sürülmüş video oyun konsoludur. Bu konsol, 2004 yılında Atari Flashback çıkmadan önceki Atari markası altındaki son konsoldur. Konsol ilk olarak 1993 yılında New York ve San Francisco'da piyasaya sürülmüştür. Daha sonra 1994 yılının ilk aylarında ABD'nin geri kalanında satışına başlanmıştır.3D kartı konsolun içinde bulunması gerekirken, 3D kartı oyun kasetinin içinde bulunması bu 3D grafikleri yavaş yapmıştır.Dördüncü Nesil oyun konsolu gibi görünüyordu dahaki Atari Jaguar CD denilen bir ekleme getirilene kadar.CPU ve GPU'su 64bit olmasına rağmen 3D kartın oyun kasetinde bulunması 3D grafikleri ve çok büyük oyunları 16bit ve 32bit grafiklerde yürütmektedir.Amerikalılar bu konsolun tamamen market hatası olarak görmesine rağmen bazı rakiplerini geçmiştir:Örnek olarak CD-I, Pioneer laseractive, Commodore CDTV, Amiga CD32, Neo Geo CD, PC-FX, FM Towns Marty ve Apple Pippin'i satış rakamları ile geçmiştir.Fakat garip bir şekilde 1999'da çıkan N64'un Atari Jaguar'a benzerlikleri bulunmasıydı.Atari ise Nintendo şirketine dava açar.Ve davayı Atari kazanır. Atari Jaguar her şekilde Dördüncü nesil bir oyun konsoluna benzemektedir.Atari, Jaguar CD'i çıkarır ve Jaguar'ı Beşinci genrasyon video oyun konsoluna çevirir.Ama garip bir şekilde daha çok nefret edilmeye başlandı.Özellikle AVGN tarafından "Buna bakın!Tamamen bir tuvalete benziyor!" gibi bir yorum yapılması Jaguar CD'i en garip konsolara düşürmeye başladı.Jaguar ve Jaguar CD arasındaki farklar ise.Battlemorph ve Cybermorph ve Checkered Flag ve World Tour Racing oyunlarının arasındaki arasındaki farktır.

 • 1

Yorum ekle

Oyunozi'ye üye olarak onay sürecinden geçmeden yorum yapabilir ve yorum panelinden daha etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz.
Hakaret içeren ya da oyun ile ilgisi bulunmayan yorumlar yayınlanmayacaktır.


Güvenlik kodu
Yenile


Atari oyunlarını online olarak oynayabileceğiniz en kaliteli ve en güncel atari portalınız.

 

Popüler Oyunlar

Son Eklenenler